O efekcie interpretacyjnego domina

   26

Autor

Słowa kluczowe   

Abstrakt   

Treść artykułu traktuje o zjawisku należącym do teorii procedur interpretacyjnych. Procedury te są praktykowane w naukach humanistycznych. Autor zauważa, że niejasne znaczenie tekstu często powstaje z kilku powodów: 1) uczeni używają niejasnego, dwuznacznego, przenośnego języka dyskursu. W przypadku badań literackich uwidacznia to nagromadzoną dwuznaczność; 2) literaccy komentatorzy korzystają z ciągów asocjacyjnych; tekst jest powiązany z innymi, ale znaczenie jego jest rozmyte. Autor opracowania analizuje to zjawisko na przykładzie teoretycznej dyskusji na temat "problemu tekstu", która miała miejsce w "Tekstach Drugich" w 1998 roku.

Liczba wyświetleń   

2024

Dane do pobrania nie są jeszcze dostępne.

Biogram autora   

Jarosław Ławski, Uniwersytet w Białymstoku

Polski filolog, prof. dr hab. nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Instytutu Filologii Polskiej i dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. 9 stycznia 2001 obronił pracę doktorską pt. Marie romantyków. Metafizyczna strona kobiecości (Mickiewicz, Malczewski, Słowacki, Krasiński), 18 października 2005 habilitował się na podstawie oceny dorobku naukowego i pracy zatytułowanej Ironia i mistyka. Doświadczenia graniczne wyobraźni poetyckiej Juliusza Słowackiego. 12 czerwca 2012 nadano mu tytuł profesora w zakresie nauk humanistycznych. Objął funkcję profesora zwyczajnego w Instytucie Filologii Polskiej i dziekana na Wydziale Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. Jest członkiem Komitetu Nauk o Literaturze I Wydziału Nauk Humanistycznych Polskiej Akademii Nauk.

Podgląd   

Pobrania

Opublikowane

01.01.2013

Jak cytować

Ławski, J. „O Efekcie Interpretacyjnego Domina”. Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, t. 3, nr 1, styczeń 2013, s. 21-53, doi:10.59444/2013SERredKul_Mikr2.

ISBN wersji papierowej

978-83-7842-085-9